Interclub 30 Results 21 June 2015

Reporter: Nick Hickman

Congratulations to all riders taking part in the Interclub 30.  Commiserations to the DNFs and to James Cornell who punctured a tub riding out.  Simon Norman (BRCC) was fastest on the day.  Also on the podium were Justin Layne (CCA) and Jason Stuart (CCA).  Competition points are still to be calculated, so just riders’ times for now.

Thank you to the 19-strong Nomads Team for putting on the event, and who are a credit to their Club.  Your reporter was not present but would be happy to correct any errors or omissions:

Time Keeper: Frank Turner; Assistant Time Keeper and Pusher Off: Michael Webb; HQ Manager: Steve Smith; Signage: Paul Riley and Simon Doyle; Kitchen Captain: Meline Fletcher; Kitchen Crew: Jason Dynes with Ethan; Results Relay: James Spence; Results Board: James Gomm; Marshals: Simon Costin, Ross Thompson, John Houghton, Phil George, James Spence, Nigel Tooke; Cake Bakers: Leanne Cutler, Ann Collins, Meline Fletcher; Jane Hickman.

Number Name Club Time Position
43 Simon Norman BRCC 1:07:55 1
47 Justin Layne CCA 1:08:12 2
38 Jason Stuart CCA 1:12:58 3
23 Justin Burrell BRCC 1:13:21 4
50 Kieron Lewis BRCC 1:13:21 4
36 Patrick Smith BRCC 1:13:38 6
44 Richard Golding PTT (Equipe Velo) 1:14:15 7
19 John Mitcalf BRCC 1:14:43 8
26 Mark Constable CCA 1:15:01 9
31 John Watson HNCC 1:15:38 10
39 Peter Gell BRCC 1:16:23 11
14 Jackie Field CCA 1:17:32 12
6 Daniel Sibley BRCC 1:17:48 13
28 Mark Desborough HNCC 1:18:15 14
42 Richard Broad SNCC 1:18:16 15
45 Carmelo Luggeri CCA 1:18:22 16
8 David Cook BRCC 1:18:44 17
40 Peter Harridge IRC 1:18:52 18
5 Christian Tregidgo SNCC 1:19:00 19
46 Simon Richardson SNCC 1:19:08 20
24 Steve James BRCC 1:19:37 21
4 Andrewmark Smith BRCC 1:20:07 22
15 Graham Laming BRCC 1:21:09 23
32 Matt Donovan BRCC 1:21:32 24
22 Jon Traynor HNCC 1:21:34 25
1 James Gomm HNCC 1:22:23 26
27 Mark Gray BRCC 1:22:25 27
3 John Thorpe CCA 1:24:21 28
11 Gill Fullen BRCC 1:24:44 29
12 Chris Corney HNCC 1:24:47 30
25 Leanne Cutler HNCC 1:27:58 31
37 Paul Riley HNCC 1:28:30 32
21 Andy Purdy BRCC 1:31:58 33
9 David Morgan IRC 1:33:03 34
10 David Summerell HNCC 1:33:58 35
2 Judy Reid IRC 1:37:55 36
30 Martin Webb IRC 1:38:39 37
7 Dave Crane PTT (Chronos RT) 1:47:12 38
41 Phil Bierton BRCC 1:49:46 39
29 Terry Sykes BRCC 1:55:27 40
34 Melissa Burrell BRCC DNF
48 Simon Doyle HNCC DNF
16 James Cornell HNCC DNS (Apols)
49 Stefan Dixon CCA DNS (Apols)
18 John Harrison HNCC DNS (Apols)
35 Nigel Wilson HNCC DNS (Apols)
20 Andrew Skeen CCA DNS
33 Maurice Burton IRC DNS
17 James Davis CCA DNS
Advertisements