Awards Gallery 1932 – 2016

Trophies

A gallery of Club awards going back to the year after the Nomads was first formed has been compiled by Nick Hickman.  This contains details of all winners with photographs of the forty four trophies currently in the collection and some images of those whose names are engraved.  The 2017 winners will be added to a new edition in due course.

Awards Gallery 

 

Advertisements

Committee Meeting Minutes 18 July 2016

In an effort to be open and transparent regarding Committee business, decisions and actions, the minutes of the 18 July Committee Meeting are attached:

HNCC Committee Meeting minutes 18 July 2016

Note: The minutes of meeting were ratified by the Committee and then signed as being a true and accurate record, which procedure was enacted at the 15 August Committee meeting

Dave Gudgin 25 mile TT series handicaps for 2016

Reporter: Nigel Wilson

There are 4 events in the Dave Gudgin 25 Time Trial series and anyone who completes 3 of them is automatically entered for the handicap competition. This was won by Nigel Hale in 2015.  The dates are 10th May, 24th May, 7th June and 21st June.  All Tuesdays, starting at 19:00.   The course is 1U/25, the same as was used for the Club 2-up and Medium Gear events earlier in the season.

Each rider is given a “handicap time” that will be deducted from their finishing time to give a handicap result. The average of the best 3 handicap results is then taken to determine the series winner.  The trophy is huge!

Contrary to popular opinion, one’s handicap is not based on the number of pints of bitter that have been bought for Nigel Wilson over the past 12 months.  The handicaps are actually based on best performance in the event over the past 2 years. For anyone who hasn’t competed before, the handicap is based on age and gender.

Here are this year’s handicaps.  Members should contact Nigel if they would like more detail around the handicap allocated. If anyone else wants to enter then Nigel will provide a handicap.

DATE PB Forename Surname Handicap
26/05/2015 00:59:15 Gavin Ashfield 00:13:18
No time Roger Bamberough 00:22:56
No time Chris Brabrook 00:19:36
26/05/2015 01:12:46 Mark Collins 00:25:55
09/06/2015 01:07:32 James Cornell 00:21:02
09/06/2015 01:13:02 Chris Corney 00:26:10
30/06/2015 01:10:57 Leanne Cutler 00:24:14
30/06/2015 01:04:24 Mark Desborough 00:18:07
10/06/2014 01:04:06 James Gomm 00:17:50
30/06/2015 00:58:45 Nigel Hale 00:12:50
01/07/2014 01:03:23 Nick Hickman 00:17:10
No time Catherine Jones 00:26:35
30/06/2015 01:09:52 John King 00:23:07
30/06/2015 01:17:54 Mark Loosley 00:30:43
No time James McPherson 00:21:08
No time Nick Morgan 00:19:36
30/06/2015 01:19:38 Stephen Oliver 00:32:20
30/06/2015 01:04:30 Julian Pegg 00:18:12
01/07/2014 01:07:03 David Rickels 00:20:35
30/06/2015 01:09:03 Paul Riley 00:22:27
10/06/2014 01:05:04 Nick Senechal 00:18:44
10/06/2014 01:16:47 Steve Smith 00:29:40
01/07/2014 01:05:44 James Spence 00:19:22
10/06/2014 01:11:47 David Summerell 00:25:00
30/06/2015 01:07:51 Nigel Tooke 00:21:20
30/06/2015 01:05:01 Jon Traynor 00:18:41
10/06/2014 01:06:02 John Watson 00:19:38
30/06/2015 01:07:58 Nigel Wilson 00:21:27

Committee Meeting Minutes 10 February 2016

In an effort to be open and transparent regarding Committee business, decisions and actions, the draft minutes of the recent Committee Meeting are attached:

Committee Meeting Minutes 10 February 2016

Note:

The minutes of Committee meetings must be ratified by the Committee and then signed as being a true and accurate record, which procedure is enacted at the next Committee meeting. The minutes of the most recent meeting therefore are provided here for general information only, may be subject to amendment, and should not be read as being a final document.

Committee Meeting Minutes – 13 January 2016

In an effort to be open and transparent regarding Committee business, decisions and actions, the draft minutes of the recent Committee Meeting are attached:

Committee Meeting Minutes 13 January 2016

Note:
The minutes of Committee meetings must be ratified by the Committee and then signed as being a true and accurate record, which procedure is enacted at the next Committee meeting. The minutes of the most recent meeting therefore are provided here for general information only, may be subject to amendment, and should not be read as being a final document.

HNCC All Age Cyclo Cross Race – Sunday 18th January

ALL-AGE CYCLO CROSS RACES TO STANDALONE

Hitchin Nomads Cycling Club are organising an all-day bike event for children and adults at Standalone Farm next Sunday 18th January.

Over 200 competitors are expected for the Cyclo-Cross event which pitches cyclists against each other over a testing off-road course expected to be fast and muddy with twisty turns and small obstacles. Races cover all ages from under 10s to over 50s.

Anybody interested in having a go can find more details online at: www.britishcycling.org.uk/events/details/121414/Central-Cyclo-Cross-League-(Hitchin-Nomads).  A ‘novice’ category is open to all and Mountain Bikes are welcome.  Entry is also available on the day.  Spectators are also welcome!

Organiser Simon Young, of Hitchin Nomads said: “Cyclo-Cross is a fun type of bike racing.  Hitchin Nomads are delighted to be working with The Heritage Foundation to promote this event which fits the club’s ethos of ‘all types of cycling for all types of people’.

Standalone Farm hosts a range of races and Andrew Milich, Standalone Farm Manager said: “I’m looking forward to this event which should be great to watch. We are always open to approaches to hold events for the community.”

The farm re-opens as a family attraction on 1 March with a packed programme of special events being finalised for the Easter school holidays.

Notes

Standalone Farm is a charitable service of the Letchworth Garden City Heritage Foundation, a self-funding charitable organisation which invests profits from its property portfolio to maintain and enhance the world’s first Garden City for the long-term benefit of local communities.

More information about Hitchin Nomads Cycling Club can be found at: https://hitchinnomads.cc/

More information on the Central Cyclo-Cross League can be found at: http://centralcxl.org.uk/

Media inquiries: please contact Sara Gaines, PR and Communications Manager for Letchworth Garden City Heritage Foundation by email sara.gaines@letchworth.com or phone 01462 476071

2014 Awards and Winners

The Nomads celebrated another year with the annual awards ceremony, which was held at The Windmill in Charlton on Sunday, 14 December 2014.

Nick Hickman took the lion’s share of the silverware, reflecting a superb’s season of time trialling across a range of distances. Leanne Cutler was the inaugural winner of the Clive Collins’ Trophy. Congratulations to all recipients.

Name Competition Award Name Pos Time / Dist / Points /Speed
Andy Saunders Trophy No. 8 Charlton Hill Climb 1 01:13.6
No Trophy Hall Trophy 25 – Scratch 1 01:01:46
Trophy No. 20 Briercliffe 10 Series 2 24:20
Tourist Trophy Most miles 3 4,246 miles
Ben Wilson Trophy No. 20 Briercliffe 10 Series 1 23:29
No Trophy Allan Porter 30 – Scratch 2 01:17:56
No Trophy Hall Trophy 25 – Scratch 2 01:02:36
Trophy No. 18 Sporting All Rounder 3 29
Catriona Buchanan No Trophy Autumn Hilly 3 55:43
David Rickels Trophy No. 13 Dave Gudgin 25 Series – Handicap 1 00:45:14
Trophy No. 10 Hall Trophy 25 – Handicap 3 00:44:14
Frank Turner Geoff Denny Memorial Trophy – Trophy No. 32 Geoff Denny Memorial Trophy 1
Gavin Ashfield No Trophy InterClub Hill Climb 1 02:27.4
No Trophy Spring Hilly 1 00:48:19
Trophy No. 18 Sporting All Rounder 3 29
Gavin Ashfield & Simon Doyle No Trophy 25 Mile Team Time Trial 1 01:05:53
James Gomm Southill Cup – Trophy No. 4 Dave Gudgin 25 Series – Scratch 1 01:04:54
Walt Livings Trophy – Trophy No. 19 25 Mile Medium Gear 1 01:09:58
Albert Dawson Trophy Best performance in InterClub 1 23.5 mph
Trophy No. 8 Charlton Hill Climb 2 01:21.8
Trophy No. 18 Sporting All Rounder 2 30
Trophy No. 20 Briercliffe 10 Series 3 25:11
Tourist Trophy Most miles 2 4,696 miles
James Spence Albert Dawson Trophy Best performance in InterClub 2 22.9 mph
Trophy No. 11 Allan Porter 30 – Handicap 3 00:55:56
John Watson No Trophy Autumn Hilly 1 50:44
Jon Traynor Trophy No. 11 Allan Porter 30 – Handicap 1 00:49:37
Southill Cup – Trophy No. 4 Dave Gudgin 25 Series – Scratch 2 01:08:20
Trophy No. 13 Dave Gudgin 25 Series – Handicap 2 00:45:16
Walt Livings Trophy – Trophy No. 19 25 Mile Medium Gear 3 01:20:12
Jon Traynor & Nigel Wilson No Trophy 25 Mile Team Time Trial 2 01:16:49
Leanne Cutler Clive Collins  Trophy Most meritorious ride at “Old School ” 10 1
Mark Collins Trophy No. 10 Hall Trophy 25 – Handicap 1 00:43:41
Trophy No. 11 Allan Porter 30 – Handicap 2 00:53:59
No Trophy Spring Hilly 2 00:53:59
Meline Fletcher Tourist Trophy Most miles 1 6,124 miles
Nick Hickman Trophy No. 1 12 Hour Trophy 1 223.25 miles
Richard Bland Cup – Trophy No. 22 Novice 12 Hour Trophy 1 223.25 miles
Pete Menzies Cup – Trophy No. 3 Fastest 100 1 04:23:57
No Trophy Club 50 Championship – Scratch 1 02:15:02
Trophy No. 7 Short BAR – 25 x 4 – 50 x 2 1 24.59mph
Ken Underwood Trophy – Trophy No. 12 Vets BAR 50-100-12Hr 1 22.13mph
Shield Senior Bar 50-100-12Hr 1 22.13mph
Sudbury Cup – Trophy No. 9 Fastest 25 1 00:56:42
C J Frost Tray – Trophy No. 17 Fastest On Standard – 10 Miles 1 00:04:05
Gilt Medal Any member who beats 25mph for the first time whilst competing in any time trial of 25 miles or more.
Walt Livings Trophy – Trophy No. 19 25 Mile Medium Gear 2 01:17:27
Southill Cup – Trophy No. 4 Dave Gudgin 25 Series – Scratch 3 01:09:00
Trophy No. 13 Dave Gudgin 25 Series – Handicap 3 00:45:20
Nick Senechal Trophy No. 18 Sporting All Rounder 1 36
No Trophy Autumn Hilly 2 52:39
No Trophy InterClub Hill Climb 2 02:49.7
Trophy No. 8 Charlton Hill Climb 3 01:29.4
No Trophy Allan Porter 30 – Scratch 3 01:19:03
No Trophy Hall Trophy 25 – Scratch 3 01:03:55
No Trophy Spring Hilly 3 00:55:24
Nigel Wilson Trophy No. 5 Clubman Trophy (appearing in most club events) 1 6 events
Jon Traynor & Nigel Wilson No Trophy 25 Mile Team Time Trial 2 01:16:49
Simon Costin No Trophy InterClub Hill Climb 3 02:49.9
Simon Doyle No Trophy Allan Porter 30 – Scratch 1 01:13:34
Gavin Ashfield & Simon Doyle No Trophy 25 Mile Team Time Trial 1 01:05:53
Simon Young Trophy No. 26 Off-Road Champion
Steve Smith Trophy No. 10 Hall Trophy 25 – Handicap 2 00:44:08
Albert Dawson Trophy Best performance in InterClub 3 19.1 mph